A Dunakeszi-SZTK Egészségügyi és Szociális Közhasznú Nonprofit Kft. szociális ágazata a város területén élő, különféle problémákkal küzdő szociálisan rászorult vagy bármely más okból hátrányos helyzetben lévő egyénekkel, csoportokkal foglalkozik. A szociális ágazat a segítséget igénylők számára – a jogszabályi keretek között – személyes gondoskodást nyújtó, szociális alapszolgáltatásokat biztosít.
A Nonprofit Kft. által nyújtott szociális szolgáltatások:
Szociális étkeztetés – szociális konyha és népkonyha formájában
Házi segítségnyújtás – szociális segítés és személyi gondozás formájában
Időskorúak nappali ellátása (idősek klubja)
Pszichiátriai betegek nappali ellátása
A szolgáltatásokat – a pszichiátriai betegek nappali ellátásának kivételével – a Dunakeszin állandó lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkezők vehetik igénybe.
A pszichiátriai betegek nappali ellátásának illetékességi területe városunk közigazgatási területén kívül a Dunakeszi Járáshoz tartozó településekre is kiterjed.
Főszabályként a szolgáltatások munkanapokon, 8.00-16.00 között vehetők igénybe. Az ettől eltérő igénybevételi lehetőségeket az egyes szolgáltatások házirendje tartalmazza.
Szociális étkeztetés (szociális konyha vagy népkonyha)
Szociális konyha szolgáltatásunk célja, hogy a szolgáltatás keretében azoknak a rászorultaknak legalább napi egyszeri meleg étkezését biztosítsuk, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani.
A szolgáltatás igénybevétele önkéntes, a szolgáltatás nyújtására az erre vonatkozó kérelem benyújtását követően megkötött megállapodás alapján van lehetőség.
Szociális étkeztetés (szociális konyha) ellátotti köre:
65. életévüket betöltött időskorú személyek,
egészségi állapotuk miatt rászoruló személyek, akik önmaguk ellátásáról részben vagy egészben gondoskodni nem tudnak
fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük miatt rászoruló személyek, akik a fogyatékos személyek vagy a pszichiátriai betegek nappali ellátását igénybe nem veszik
szenvedélybetegségük, vagy hajléktalanságuk okán rászoruló személyek
azok az anyagi okokból rászoruló személyek, akik jövedelemmel nem rendelkeznek és a népkonyhai étkezést nem veszik igénybe
A szolgáltatás biztosítása a lakosság szükségleteinek megfelelően történik, elsősorban az étel lakásra szállításával, de szükség és igény esetén az étel személyes elvitelének lehetősége is biztosított.
Diétás étkeztetés biztosítására erre vonatkozó szakorvosi javaslat birtokában van lehetőség.
A szolgáltatás a vonatkozó jogszabályi rendelkezések, illetve Dunakeszi Város Önkormányzata vonatkozó önkormányzati rendelete értelmében térítési díj köteles szolgáltatás.
Népkonyha szolgáltatásunk célja, hogy azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri egy tál meleg ételt biztosítsuk térítésmentesen, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, és más étkeztetési formát nem vesznek igénybe.
A szolgáltatás igénybevétele önkéntes, a szolgáltatás nyújtására az előzetes regisztrációt követően személyes megjelenéssel, és az étel helyben fogyasztásával van lehetőség.
Legjobb tudásunk szerint igyekszünk a segítségnyújtás más formáinak megvalósítására is az igénybevevők aktuális problémáit figyelembe véve. Az ellátás során munkatársaink információt nyújtanak arról, hogy az ellátott helyzetének megfelelően hol, milyen jellegű egyéb ellátási formát vehet igénybe.
A népkonyhai szolgáltatás a vonatkozó jogszabályi rendelkezések értelmében térítésmentes.
Ügyintézés helye: 2120 Dunakeszi, Iskola utca 8.
Telefon: +36 30 942 6298
E-mail:hsg.szocetk@gmail.com
Házi segítségnyújtás (személyi gondozás vagy szociális segítés)
A házi segítségnyújtás olyan gondozási forma, amely az igénybevevő önálló életvitelének fenntartása érdekében – az igénybevevő szükségleteinek megfelelően – a szolgáltatást lakásán, lakókörnyezetében biztosítja. A tevékenység segítséget nyújt ahhoz, hogy az ellátást igénybe vevő fizikai, szociális, mentális szükséglete
saját környezetében,
életkorának, élethelyzetének és egészségi állapotának megfelelően,
a meglévő képességeinek fenntartásával, felhasználásával, fejlesztésével biztosított legyen.
A házi segítségnyújtás keretében gondoskodunk azokról a szociálisan rászorult személyekről, akiknek egészségi állapota indokolja a szolgáltatás biztosítását. A házi segítségnyújtás a szükség szerinti segítséget nyújtja a lakóhelyükön azoknak a személyeknek, akik azt életvitelükhöz, személyi és környezeti tisztaságuk biztosításához, társas kapcsolataik ápolásához, kulturális igényeik kielégítéséhez, érdekeik védelméhez igénylik, és egészségi, fizikai, mentális állapotuk okán önállóan arra nem, vagy csak részben képesek.
A gondozás alapvető célja, hogy családpótló szerepet lásson el, leküzdve az izoláció biológiai, pszichés és szociális következményeit. Tevékenysége összetett, szerteágazó, az életvitel minden területére, részleteire kiterjedő teljes körű gondoskodást jelent.
A szolgáltatás igénybevétele önkéntes, a szolgáltatás nyújtására az erre vonatkozó kérelem benyújtását követően megkötött megállapodás alapján van lehetőség.
A házi segítségnyújtás módját, formáját, gyakoriságát az ellátást igénybe vevő egészségi állapota figyelembevételével az egyéni szükségleteknek megfelelően kell meghatározni.
A házi segítségnyújtás (személyi gondozás vagy szociális segítés) szolgáltatás keretében biztosítjuk:
az alapvető gondozási, ápolási feladatok elvégzését (kivéve egészségügyi ápolási tevékenység)
az önálló életvitel fenntartásában, az ellátott és lakókörnyezete higiénés körülményeinek megtartásában való közreműködést,
a veszélyhelyzet kialakulásának megelőzésében, illetve azok ellátásában való segítségnyújtást.
A szolgáltatás a vonatkozó jogszabályi rendelkezések, illetve Dunakeszi Város Önkormányzata vonatkozó önkormányzati rendelete értelmében térítési díj köteles szolgáltatás.
Ügyintézés helye: 2120 Dunakeszi, Iskola utca 8.
Telefon: +36 30 942 6285
E-mail: hsg.szocetk@gmail.com
Időskorúak nappali ellátása (idősek klubja)
Az időskorúak nappali ellátása lehetőséget ad napközbeni tartózkodásra mindazoknak, akik koruk, állapotuk, egészségi állapotuk miatt részben képesek önmagukról gondoskodni, időszakosan felügyeletre szorulnak.
A szolgáltatás lehetővé teszi, hogy minél hosszabb ideig otthonukban maradhassanak, és minél később legyen szükségük szakosított, bentlakásos elhelyezésre.
A szolgáltatás célja hasznos és tartalmas időtöltés biztosítása, az aktivitás megtartása, képességek és készségek szinten tartása, továbbá társas kapcsolatok ápolásának elősegítése az egyéni és társadalmi hasznosság érzésének megtartása érdekében.
A szolgáltatás során nyújtott gondozási tevékenységünk célja:
a hiányzó családi gondoskodás pótlása,
a szolgáltatást igénybe vevő életkörülményeinek, szociális helyzetének javítása,
egészségi állapotának folyamatos ellenőrzése,
egészségi és higiénés viszonyainak lehetőséghez mérten javítása,
kulturált körülmények közé juttatása,
harmonikus életvitelének megteremtése,
egyedüllétének feloldása.
Az időskorúak nappali ellátása szolgáltatásaival a saját otthonukban élő, egészségi állapotuk és/vagy idős koruk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes személyek részére biztosít lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére.
Intézményünk a nappali ellátás során:
az ellátást igénybe vevők részére szociális, egészségügyi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt,
a helyi igényeknek megfelelő közösségi programokat szervez, valamint helyet biztosít a közösségi szervezésű programoknak, csoportoknak,
biztosítja, hogy a szolgáltatás nyitott formában, az ellátotti kör és a lakosság által egyaránt elérhető módon működjön.
A mentális gondozás, a különböző szabadidős és közösségi programok célja az idő és a gondolatok elterelése, a szórakoztatás, a változatosság biztosítása, melyeket úgy kell megszervezni, hogy annak szerves része legyen a tevékenység.
A különböző programokon, foglalkozásokon való részvétel önkéntes, az ellátást igénybe vevő részére az általa kedvelt érdeklődésének, képességeinek – készségeinek legmegfelelőbb foglalkoztatási formát kell biztosítani.
Heti rendszerességgel felolvasásokat, egyéni és csoportos beszélgetéseket, videó klubot, közös játékokat szervezünk az érdeklődőknek, továbbá igény szerinti rendszerességgel kirándulásokat, színház és múzeumlátogatásokat, műsoros rendezvényeket (farsangi bál, nőnap, húsvét, anyák napja, idősek napja, mikulás, karácsony, zenés nótaműsor) is szervezünk ellátottjainknak.
Ellátottjaink jó része a hivatalos ügyek intézésében gyakran járatlanok, nem tudják, hogy adott problémájuk hogyan orvosolható, vagy ezzel a problémával hová, kihez fordulhatnak. Ezért nagyon fontos, hogy a gondozást végző munkatársak tisztában legyenek a legszükségesebb tennivalókkal, adott esetben megfelelő felvilágosítást tudjanak adni vagy konkrét intézkedést tudjanak tenni (kérelmek megírása, nyomtatványok kitöltése és benyújtása, egyéni ügyek intézésében történő segítségnyújtás).
Szükség szerint az egészségügyi alapellátás megszervezése, a szakellátásokhoz való hozzájutás segítése során felvilágosító előadásokat, tanácsadást szervezünk az egészséges életmódról. Az ellátást igénybe vevő egészségi állapotának figyelemmel kísérése, ennek keretében testsúly, vérnyomásmérés, vércukorszint mérés folyamatosan történik.
Szükség esetén orvoshoz kísérjük az ellátást igénybe vevőt, felíratjuk és kiváltjuk a szükséges gyógyszereket, megszervezzük a szakrendelésekre, kontroll vizsgálatokra való beutalást.
A szolgáltatás a vonatkozó jogszabályi rendelkezések értelmében térítési díj köteles szolgáltatás, Dunakeszi Város Önkormányzata vonatkozó önkormányzati rendelete szerint jelenleg a szolgáltatást térítésmentesen biztosítjuk.
Ügyintézés helye: 2120 Dunakeszi, Dr. Cseresnyés Ernő utca 1.
Telefon: +36 30 217 3111
E-mail: hszk.idosnappali@gmail.com
Pszichiátriai betegek nappali ellátása
A pszichiátriai betegek nappali ellátásának elsődleges célja és feladata a pszichiátriai betegek személyiség fejlesztésének, rehabilitációjának, közösségi életbe való visszatérésének segítése, állapotromlás megakadályozása, állapot szinten tartása, öntevékeny részvételre építő közösségi programok támogatása, biztosítása. Fejlesztő és rehabilitációs célú szociális szolgáltatás.
A nappali ellátás az önkéntességre és a speciális segítő programokra épülve biztosítja az ellátást igénybe vevők igényei alapján a felvilágosító, tanácsadó, tájékoztató, kulturális, szabadidős, képzési, átképzési állásközvetítő, védett lakhatást elősegítő, lakossági és családi programok szervezését és lebonyolítását,
A nappali ellátás programjai nyitottak, kívülállók számára is hozzáférhetőek.
A pszichiátriai betegek nappali ellátása a tizennyolcadik életévüket betöltött, fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő pszichiátriai betegek részére biztosít lehetőséget a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, valamint az alapvető higiéniai szükségleteik kielégítésére.
A szolgáltatás a nappali ellátás során
az ellátást igénybe vevők részére szociális, egészségügyi, mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt,
a helyi igényeknek megfelelő közösségi programokat szervez, valamint helyet biztosít a közösségi szervezésű programoknak, csoportoknak,
biztosítja, hogy a szolgáltatás nyitott formában, az ellátotti kör és a lakosság által egyaránt elérhető módon működjön.
A szabadidős programok célja az idő- és a gondolatok elterelése, a szórakoztatás, a változatosság biztosítása, melyeket úgy kell megszervezni, hogy annak szerves része legyen a tevékenység.
A különböző programokon, foglalkozásokon való részvétel önkéntes, az ellátást igénybe vevő részére az általa kedvelt érdeklődésének, képességeinek, készségeinek legmegfelelőbb foglalkoztatási formát kell biztosítani.
Szocioterápiás csoportokban történő készség fejlesztés:
Szociális készség, kapcsolatteremtő képesség, kognitív készségek fejlesztése, érzelmi fejlődés elősegítése, kreativitás, fantázia fejlesztése.
Kreatív foglakozások: festés, zenés festés, képmunka különböző képzőművészeti technikákkal, agyagozás, üvegfestés, gyöngyfűzés, stb.
Irodalmi csoport: közös felolvasás, megbeszélése az irodalmi műnek, beszélgetés az adott műről és a személyes reflexiókról, a személyes életben átélt azonosságok és különbözőségek. Élmények megfogalmazása, a közösségben való elfogadás, részvétel, betagozódás átélésének megtapasztalása.
A közösség ünnepségeire való együttes felkészülés is itt zajlik. A nappali ellátás keretében megünnepli a közösség a jelentősebb ünnepeket - karácsony, húsvét, megemlékezés a jelentősebb állami ünnepekről. Az ünnepek tartalmának felidézése, jelentőségük az emberek életében, és műsorok összeállítása az adott ünneppel kapcsolatban.
Játékcsoport: szellemi játékok, szellemi vetélkedések kisebb csoportba szerveződve, közös társasjátékok, kártyajátékok. A felhasznált ötletek a széles körben ismert és közkedvelt quiz játékok, szocioterápiás kézikönyvekben szereplő ajánlások alapján kerülnek felhasználásra.
Kézimunka csoport: hímzés, gobelin technika, stb.
Mozgásos programok:
- könnyű torna: a testmozgás megszerettetése, életmódjavítás.
- gesztusterápia, szituációs játékok.
Önismeret fejlesztése pszichoterápiás kiscsoport keretében.
Szabadidős programok, klubok működtetése.
Egyéni kliens vezetés – életvitel segítése, tanácsadás.
A szolgáltatás a vonatkozó jogszabályi rendelkezések értelmében térítési díj köteles szolgáltatás, Dunakeszi Város Önkormányzata vonatkozó önkormányzati rendelete szerint jelenleg a szolgáltatást térítésmentesen biztosítjuk.
Ügyintézés helye: 2120 Dunakeszi, Fő út 141.
Telefon: +36 30 942 6271; +36 27 740 288
E-mail: hszk.pszichiatria@gmail.com